Lyssna på sidan Lyssna

Biblioteksbuss

Barnvagnar som står utanför bokbussen

Biblioteksbussen (bokbussen) besöker cirka 150 hållplatser runt om i Arvika kommun. Många av besöken görs vid skolor, daghem och vårdhem. Biblioteksbussen återkommer var fjärde vecka till de olika platserna. Du lånar precis som på ett vanligt bibliotek. Om du har lånekort på huvudbiblioteket, gäller det alltså även i biblioteksbussen.

I biblioteksbussen finns böcker, tidskrifter, ljudböcker, dvd-filmer med mera. Det som inte finns i biblioteksbussen går att skaffa från stadsbiblioteket eller något annat bibliotek.

Biblioteksbussens turlista  

Turlistan nedan gäller under tiden 5 augusti 2019-18 juni 2020.

Boka biblioteksbussen

Utöver ordinarie turlista kan biblioteksbussen bokas för till exempel en föräldrakväll på skolan, en träff med föreningen, bokcirkeln eller andra aktiviteter. Hör av dig med idéer och önskemål.

Vecka 1


Tur 1 Måndagar


5/8, 2/9, 30/9, 28/10, 25/11
3/2, 2/3, 30/3, 27/4, 25/5


Kvarteret Nyckeln

9.00-9.30

Myrstacken, förskola

9.45-10.15

Grodan, förskola

10.20-10.50

Rutan, förskola

11.00-11.30

Fisken, förskola

12.20-12.50



Tur 2 Tisdagar


6/8, 3/9, 1/10, 29/10, 26/11
7/1, 4/2, 3/3, 31/3, 28/4, 26/5


*Styckåsskolan

10.00-11.30

Allstakan

13.35-14.05

Bortan, f d skolan

14.10-14.35

Bogen, Jorsla

15.00-15.30

Snåretorp

15.50-16.05

Fredros

16.15-16.40

Treskog, gamla posten

16.45-17.10

Järperud, f d kvarnen

17.20-17.35

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 3 Onsdagar


7/8, 4/9, 2/10, 30/10, 27/11
8/1, 5/2, 4/3, 1/4, 29/4, 27/5


*Jössefors skola

9.00-11.00

*Hagaskolan

11.20-13.00

Brevik

14.55-15.15

Klätten

15.40-16.05

Norra Tollesrud

16.20-16.50

Tollesrud

17.00-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 4 Torsdagar


8/8, 5/9, 3/10, 31/10, 28/11
9/1, 6/2, 5/3, 2/4, 30/4, 28/5


Ekan, förskola, Fiskevik

9.45-10.30

Sulviks förskola

10.45-11.15

*Jössefors skola

11.25-13.15

Smedbergs servicehus

14.10-14.40

Speked

15.00-15.30

Högvalta, Åsen

15.40-16.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Vecka 2


Tur 5 Måndagar


12/8, 9/9, 7/10, 4/11, 2/12
13/1, 10/2, 9/3, 6/4, 4/5, 1/6


Rosengården/Sävsjögården, förskola

9.45-11.15

*Rinnens skola

11.45-13.40

Tobyn, Bränna

14.25-14.50

Mangskog, Lundby livs

15.00-15.25

Lövnäs

15.35-15.50

Lundsholm

16.00-16.15

Åmot

16.25-16.45

Vikene, Coop Nära

17.00-17.20

Näs

17.30-18.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 6 Tisdagar


13/8, 10/9, 8/10, 5/11, 3/12
14/1, 11/2, 10/3, 7/4, 5/5, 2/6


*Glava skola

10.30-12.45

Yrevallsvägen

12.45-13.15

Vissle

14.00-14.30

Sölje, Tångberg

14.45-15.15

Söttersbol

15.20-15.35

Raskens

15.40-16.10

Glava Glasbruk

16.25-16.55

Rukan, växel

17.00-17.15

Glava brandstation

17.20-17.50

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 7 Onsdagar


14/8, 11/9, 9/10, 6/11, 4/12
15/1, 12/2, 11/3, 8/4, 6/5, 3/6


Säterud

13.15-13.35

Gröttvål

13.50-14.10

Tobol

14.15-14.35

Stommen, Mårdvägen

14.45-15.00

Stommen, Pizzerian

15.05-15.25

Thybergs affär

15.45-16.15

Dalen

16.20-16.35

Bosebyn

16.40-17.10

Perserud

17.20-17.50

Rackstad, Hagen

18.00-18.25



Tur 8 Torsdagar


15/8, 12/9, 10/10, 7/11, 5/12
16/1, 13/2, 12/3, 9/4, 7/5, 4/6


*Graningegården

9.00-10.20

Gategården, förskola

10.30-11.30

Sigfridstorp, Märrviken

13.00-13.30

Lenungen

13.45-14.05

Gränsjön

14.25-14.45

Semnebyn, Bygdegården

14.55-15.25

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 9 Fredagar


16/8, 13/9, 11/10, 8/11, 6/12
17/1, 14/2, 13/3, 8/5, 5/6


Kvarngatan

9.30-10.00

Dungen, förskola

10.10-10.40

Prästängsgården, förskola

10.50-11.20

Östra Furtan

12.15-12.35

*Gateskolan

13.00-14.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Vecka 3


Tur 10 Måndagar


19/8, 16/9, 14/10, 11/11, 9/12
20/1, 17/2, 16/3, 11/5, 8/6


Dragspelet

9.00-9.40

Syrenen, förskola

9.45-10.30

Lyan, förskola

10.55-11.50

*Järvenskolan

12.30-14.40

Gunnebo, äldreboende

14.45-15.20

Stommen, Harvägen

15.25-15.40

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 11 Tisdagar


20/8, 17/9, 15/10, 12/11, 10/12
21/1, 18/2, 17/3, 14/4, 12/5, 9/6


*Edane skola

9.15-12.00

Kvarnen, förskola

12.50-14.15

Östermalm

14.20-14.50

Lilla Skärmnäs

15.05-15.20

Stora Skärmnäs

15.25-15.40

Edane, ICA Nära

16.00-16.30

Näset

16.35-17.05

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 12 Onsdagar


21/8, 18/9, 16/10, 13/11, 11/12
22/1, 19/2, 18/3, 15/4, 13/5, 10/6


Galaxen, förskola

10.30-11.30 

Stömne, f d affären

12.10-12.40

Skasås, f d skolan

12.55-13.15

Södra Fjöle, Fjöleberget

13.20-13.35

Skjutsbol, Västgården

14.30-14.50

Skofterud

15.00-15.15

Brandsbol

15.25-15.45

Reprostugan

15.55-16.25

Boda, Nytomta

16.35-16.55

Taseboda

17.10-17.40

Ingersbyn

17.45-18.15



Tur 13 Torsdagar


22/8, 19/9, 17/10, 14/11, 12/12
23/1, 20/2, 19/3, 16/4, 14/5, 11/6


Gärdet, förskola

9.00-9.30

*Agnetebergsskolan

9.30-11.30

Fjäll, vägkors

13.40-13.55

Slobyn, Lövåsen

14.00-14.15

Slobyn, Dalby

14.20-14.40

Solliden

14.55-15.15

Brokerud

15.30-15.45

Kronan

16.00-16.30

Mölnerud

16.40-17.05

Byn

17.10-17.30

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.


Vecka 4


Tur 14 Måndagar


26/8, 23/9, 21/10, 18/11, 16/12
27/1, 24/2, 23/3, 20/4, 18/5, 15/6


Båten, förskola

13.10-13.50

Västängsgården, äldreboende

14.00-14.20

Jössefors, Åkersberg

14.35-14.55

Olebyn

15.10-15.45

Solgården, äldreboende

16.00-16.40

Koppsängs gård

17.10-17.50

Västra Sund, Krötåsen

18.05-18.30



Tur 15 Tisdagar


27/8, 24/9, 22/10, 19/11, 17/12
28/1, 25/2, 24/3, 21/4, 19/5, 16/6


Smultronbacken, förskola

12.00-13.00

Skog

14.15-14.45

Talken

15.00-15.30

Tortan, Gärdet

15.35-15.50

Brunsberg, järnvägskorset

16.15-16.45

Bäckelid

16.55-17.15

Bråten

17.20-17.50

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 16 Onsdagar


28/8, 25/9, 23/10, 20/11, 18/12
29/1, 26/2, 25/3, 22/4, 20/5, 17/6


Minnebergs förskola

10.00-11.00

Töresbol, Domaretomten

11.45-12.00

Töresbol, Krokane

12.05-12.20

Lövåsen, äldreboende

12.30-13.15

Tjärnbacka, Ståstilla

14.00-14.20

Hillringsberg, f d skolan

14.35-15.05

Hillringsberg, Fors

15.10-15.30

Hillringsberg, Kuba

15.50-16.20

Bergsviken

16.30-17.00

Skyberg

17.20-17.50



Tur 17 Torsdagar


29/8, 26/9, 24/10, 21/11, 19/12
30/1, 27/2, 26/3, 23/4, 18/6


Prästhögs förskola

10.00-10.30

Bäckleken, förskola

10.40 -11.30

Klässbols skola

11.30-13.30

Klässbol, Marielundsvägen

14.15-14.45

Lingården, äldreboende

14.45-15.15

Spässerud, Torpet

15.30-16.00

Skena

16.05-16.25

Västra Hungvik, Sågen

16.45-17.00

Humlekil

17.15-17.30

Humlekil, Nytomta

17.35-17.50



Tur 18 Fredagar


30/8, 27/9, 25/10, 22/11, 20/12
31/1, 28/2, 27/3, 24/4, 22/5


*Dotteviksskolan

8.50-11.30

Lundellsgärdet, förskola

12.10-12.40

**Lugnet, förskola

12.45-13.15

Maskrosen, förskola

13.30-14.15

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.


**Hållplatsen inställd fram tills förskolan öppnar efter renovering.


Sidansvarig:

Maria Johannesson









Sidan uppdaterad: 2019-08-06
Kontakta oss