Biblioteksbuss

Barnvagnar som står utanför bokbussen

Biblioteksbussen (bokbussen) besöker cirka 140 hållplatser runt om i Arvika kommun. Många av besöken görs vid skolor, daghem och vårdhem. Biblioteksbussen återkommer var fjärde vecka till de olika platserna. Du lånar precis som på ett vanligt bibliotek. Om du har lånekort på huvudbiblioteket, gäller det alltså även i biblioteksbussen.

I biblioteksbussen finns böcker, tidskrifter, ljudböcker, dvd-filmer med mera. Det som inte finns i biblioteksbussen går att skaffa från stadsbiblioteket eller något annat bibliotek.

Biblioteksbussens turlista  

Turlistan nedan gäller under tiden 9 augusti 2021-23 juni 2022.

Boka biblioteksbussen

Utöver ordinarie turlista kan biblioteksbussen bokas för till exempel en föräldrakväll på skolan, en träff med föreningen, bokcirkeln eller andra aktiviteter. Hör av dig med idéer och önskemål.


Turlista vecka 1

Vecka 1


Tur 1 Måndagar


9/8, 6/9, 4/10, 1/11, 29/11, 10/1, 7/2, 7/3, 4/4, 2/5, 30/5


Kvarteret Nyckeln

8.45-9.30

Myrstacken, förskola

9.45-10.15

Grodan, förskola

10.20-10.50

Rutan, förskola

11.00-11.30

Fisken, förskola

12.20-12.50



Tur 2 Tisdagar


10/8, 7/9, 5/10, 2/11, 30/11,
11/1, 8/2, 8/3, 5/4, 3/5, 31/5


Minneberg, förskola

8.50-9.50

*Styckåsskolan

10.00-11.30

Allstakan

13.30-14.00

Bortan, f d skolan

14.05-14.25

Bogen, Jorsla

14.50-15.20

Tvällen

15.35-16.05

Fredros

16.20-16.45

Treskog, gamla posten

16.50-17.10

Järperud, f d kvarnen

17.20-17.35

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 3 Onsdagar


11/8, 8/9, 6/10, 3/11, 1/12,
12/1, 9/2, 9/3, 6/4, 4/5, 1/6


*Jössefors skola

9.00-11.00

*Kyrkebyskolan

11.20-13.00

Brevik

14.55-15.15

Klätten

15.40-16.05

Norra Tollesrud

16.20-16.50

Tollesrud

17.00-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 4 Torsdagar


12/8, 9/9, 7/10, 4/11, 2/12,
13/1, 10/2, 10/3, 7/4, 5/5, 2/6


Ekan, förskola, Fiskevik

9.45-10.30

*Sulviks skola

10.45-13.15

Smedbergs servicehus

14.10-14.40

Speked

15.00-15.30

Högvalta, Åsen

15.40-16.00

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Turlista vecka 2

Vecka 2


Tur 5 Måndagar


16/8, 13/9, 11/10, 8/11, 6/12, 17/1, 14/2, 14/3, 11/4, 9/5


Rosengården/Sävsjögården, förskola

9.45-11.15

*Rinnens skola

11.45-13.40

Tobyn, Bränna

14.25-14.50

Mangskog, Lundby livs

15.00-15.25

Lövnäs

15.35-15.50

Lundsholm

16.00-16.15

Åmot

16.25-16.45

Näs

17.00-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 6 Tisdagar


17/8, 14/9, 12/10, 9/11, 7/12, 18/1, 15/2, 15/3, 12/4, 10/5, 7/6


Båten, förskola

9.20-10.00

*Glava skola

10.30-12.45

Lövåsen, äldreboende

13.30-14.15

Sölje, Tångberg

14.30-15.00

Söttersbol

15.05-15.20

Raskens

15.25-15.55

Glava Glasbruk

16.10-16.40

Rukan, växel

16.45-17.00

Glava brandstation

17.05-17.35

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 7 Onsdagar


18/8, 15/9, 13/10, 10/11, 8/12, 19/1, 16/2, 16/3, 13/4, 11/5, 8/6


Säterud

13.15-13.35

Gröttvål

13.50-14.10

Tobol

14.15-14.35

Stommen, Mårdvägen

14.45-15.00

Stommen, Pizzerian

15.05-15.25

Thybergs affär

15.45-16.15

Dalen

16.20-16.35

Bosebyn

16.40-17.10



Tur 8 Torsdagar


19/8, 16/9, 14/10, 11/11, 9/12, 20/1, 17/2, 17/3, 14/4, 12/5, 9/6


**Graningegården

9.00-10.20

Gategården, förskola

10.30-11.30

Sigfridstorp, Märrviken

13.00-13.30

Lenungen

13.45-14.05

Gränsjön

14.25-14.45

Semnebyn, Bygdegården

14.55-15.25

** Under tiden för Graningegårdens renovering är hållplatsen flyttad till Hagaskolan.




Tur 9 Fredagar


20/8, 17/9, 15/10, 12/11, 10/12, 21/1, 18/2, 18/3, 13/5, 10/6


Dungen, förskola

9.00-9.30

*Gateskolan

9.40-12.00

Prästängsgården, förskola

13.00-13.30

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Turlista vecka 3

Vecka 3


Tur 10 Måndagar


23/8, 20/9, 18/10, 15/11, 13/12, 24/1, 21/2, 21/3, 16/5, 13/6


Syrenen/Fågelsången, förskola

9.15-10.25

Lyan, förskola

10.50-11.50

*Järvenskolan

12.40-15.00

Gunnebo, äldreboende

15.05-15.30

Perserud

16.00-16.40

Rackstad Hagen

16.50-17.20

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 11 Tisdagar


24/8, 21/9, 19/10, 16/11, 14/12, 25/1, 22/2, 22/3, 19/4, 17/5, 14/6


*Edane skola

9.15-12.00

Kvarnen, förskola

12.50-14.15

Östermalm

14.20-14.50

Lilla Skärmnäs

15.05-15.20

Stora Skärmnäs

15.25-15.40

Edane, ICA Nära

15.55-16.25

Näset

16.30-17.00

Östra Furtan

17.10-17.25

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Tur 12 Onsdagar


25/8, 22/9, 20/10, 17/11, 15/12, 26/1, 23/2, 23/3, 20/4, 18/5, 15/6


Klässbol, affären

11.15-11.45

Stömne, f d affären

12.10-12.30

Skasås, f d skolan

12.40-13.00

Södra Fjöle, Fjöleberget

13.05-13.25

Skjutsbol, Västgården

14.40-15.00

Skofterud

15.10-15.30

Brandsbol

15.40-16.00

Reprostugan

16.10-16.30

Boda, Nytomta

16.40-17.00

Taseboda

17.10-17.30

Ingersbyn

17.40-18.15



Tur 13 Torsdagar


26/8, 23/9, 21/10, 18/11, 16/12, 27/1, 24/2, 24/3, 21/4, 19/5, 16/6


**Agnetebergsskolan

9.30-11.30

Fjäll, vägkors

13.40-13.55

Slobyn, Lövåsen

14.00-14.15

Slobyn, Dalby

14.20-14.40

Solliden

14.55-15.15

Brokerud

15.30-15.45

Kronan

16.00-16.30

Mölnerud

16.40-17.05

Byn

17.10-17.40

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.

**Hållplatsen flyttar till Kyrkebyskolan vt 2022


Turlista vecka 4

Vecka 4


Tur 14 Måndagar


30/8, 27/9, 25/10, 22/11, 20/12, 31/1, 28/2, 28/3, 25/4, 23/5, 20/6


Västängsgården, äldreboende

14.00-14.20

Jössefors, Åkersberg

14.35-14.55

Olebyn

15.10-15.50

Solgården, äldreboende

16.05-16.25

Koppsängs gård

16.40-17.10

Västra Sund, Krötåsen

17.25-17.55



Tur 15 Tisdagar


31/8, 28/9, 26/10, 23/11, 21/12, 1/2, 1/3, 29/3, 26/4, 24/5, 21/6


Smultronbacken, förskola

10.00-11.00

Vikene, Coop

11.05-11.30

Skog

12.30-13.00

Talken

13.10-13.35

Tortan, Gärdet

13.40-14.00

Brunsberg, järnvägskorset

14.15-14.50

Bäckelid

15.00-15.25

Bråten

15.30-16.00

Långvakshultet

16.20-16.50



Tur 16 Onsdagar


1/9, 29/9, 27/10, 24/11, 22/12, 2/2, 2/3, 30/3, 27/4, 25/5, 22/6


Töresbol, Domaretomten

11.45-12.00

Töresbol, Krokane

12.05-12.20

Yrevallsvägen

13.10-13.40

Tjärnbacka, Ståstilla

13.45-14.05

Vissle

14.15-14.45

Hillringsberg, f d skolan

14.55-15.25

Hillringsberg, Fors

15.30-15.50

Hillringsberg, Rehabcenter

16.00-16.20

Bergsviken

16.30-17.00

Skyberg

17.20-17.50



Tur 17 Torsdagar


2/9, 30/9, 28/10, 25/11, 3/2, 3/3, 31/3, 28/4, 23/6


Prästhögs förskola

10.00-10.30

Bäckleken, förskola

10.40 -11.30

Klässbols skola

11.30-13.30

Klässbol, Marielundsvägen

14.15-14.45

Lingården, äldreboende

14.45-15.15

Spässerud, Torpet

15.30-16.00

Näbbol

16.15-16.35

Västra Hungvik, Sågen

16.50-17.05

Humlekil

17.15-17.30

Humlekil, Nytomta

17.35-17.50



Tur 18 Fredagar


3/9, 1/10, 29/10, 26/11, 4/2, 4/3, 1/4, 29/4, 27/5


Galaxen, förskola

8.50-9.50

*Dotteviksskolan

10.00-12.15

Lundellsgärdet, förskola

12.55-13.35

Lugnet, förskola

13.40-14.10

*Vid lov och lovdagar kan tiden komma att ändras.




Sidansvarig:

Sidan uppdaterad: 2021-06-30